Ogłoszenia

Włochy – transport drogowy jednak wyjęty spod obowiązkowego Green Pass

By | 15 października 2021

Włochy jednak wycofały się z wymogu obowiązkowego posiadania Green Pass przez kierowców transportu międzynarodowego.

Green Pass
Green Pass, image: schengenvisainfo

Jak pisałem na końcu tego artykułu, do ostatniej chwili istniała możliwość wyjęcia pracowników transportu międzynarodowego z wprowadzonego dziś w życie obowiązku posiadania we Włoszech tzw. „Zielonej Przepustki”, czyli Green Pass. Włoski rząd ugiął się przed obawami destabilizacji sytuacji w kraju i, wydając notę wyjaśniającą, sprecyzował warunki obowiązywania obostrzenia.

To jak to w końcu jest z tym Green Pass?

Otóż od 15.10.2021 osoby pracujące w międzynarodowym transporcie drogowym, nieposiadające Zielonej Przepustki (czyli Green Pass lub innych zaświadczeń o szczepieniach uznanych za równoważne przez Ministerstwo Zdrowia Włoch), mogą wjeżdżać we Włoszech na rozładunek lub załadunek pod jednym warunkiem: czynności załadunku lub rozładunku ma przeprowadzać personel załadowcy lub odbiorcy towaru. Chodzi o to, by ograniczyć kontakt między pracownikami z różnych krajów.

Ma to zapewnić zgodność nowego prawa z zaleceniami Komisji Europejskiej, dotyczącymi Green Lanes, czyli tzw. „Zielonych Korytarzy”, wydanych w celu usprawnienia przepływu towarów między różnymi krajami UE.

Należy podkreślić, że powyższe reguły dotyczą tylko transportu drogowego rzeczy oraz specyficznych scenariuszy w transporcie morskim. O przewozach osobowych zaś nie ma tam ani słowa, więc należy uznać, że obowiązują reguły Green Pass.

Proszę zwrócić uwagę, że w całym nowym prawie Green Pass mowa jest wyłącznie o wjazdach na włoskie firmy. Włosi nie wymagają przedstawiania Green Pass przed przekroczeniem granicy tego kraju.