Ogłoszenia

Włochy – od 15 października obowiązkowa tzw. Zielona Przepustka, czyli Green Pass

By | 13 października 2021

W najbliższy piątek, czyli 15 października 2021 r., wchodzi w życie uchwalone niedawno we Włoszech prawo, ustanawiające tzw. Green Pass, czyli „Zieloną Przepustkę” covidową.

image: schengenvisainfo

Od najbliższego piątku, na załadunek lub rozładunek we włoskich firmach będą wpuszczani tylko kierowcy z zaświadczeniem potwierdzającym przebycie choroby COVID-19 lub zaszczepienie przeciwko wirusowi. Może to być na przykład tzw. europejski paszport covidowy w formie papierowej lub elektronicznej (na przykład taki dostępny w aplikacji mObywatel), który potwierdzi poddanie co najmniej jednej dawki szczepionki, nie mniej niż 14 dni temu. Ważne będzie też potwierdzenie bycia ozdrowieńcem, nie starsze niż sześć miesięcy od zakończenia izolacji lub ewentualnie negatywny wynik testu typu PCR, wykonany maksymalnie 48 godzin wcześniej.

Wydawało się, że pod naciskiem protestów i ogólnokrajowego strajku, który odbył się we Włoszech 11 października, włoski rząd zawiesi wprowadzenie nowego prawa. Tak się jednak nie stało i już za dwa dni należy się liczyć z obostrzeniami.

Transport międzynarodowy nie został wyłączony i podlega nowym restrykcjom!

Kierowcy, wjeżdżający po 15.10. do Włoch w celu rozładunku lub załadunku, powinni liczyć się z kontrolą oraz odmową obsługi, jeśli nie będą posiadać ważnego certyfikatu szczepienia przeciw COVID-19 lub ozdrowienia. Włoskie media branżowe ponadto przewidują ryzyko ogromnego chaosu, jako że wg badań, ok. 30% pracowników transportu nie posiada ważnych szczepień przeciwko COVID-19. FIAP, który jest najstarszym związkiem zawodowym we Włoszech, chroniącym interesy firm transportujących towary i osoby, spodziewa się po wprowadzeniu nowego prawa scenariusza obejmującego m.in. puste półki, kryzys paliwowy i blokadę przemysłową, jeśli nie zastosuje się zwolnień dla świata transportu drogowego i logistyki.

Brak certyfikatu – licz się z karami

Nieprzestrzeganie nowego prawa oznacza, że będziemy narażeni na kary, które nie będą należały do niskich. Osoba złapana na pracy bez zaświadczenia może otrzymać od 600 do 1500 euro grzywny, ukarana zostanie także firma karą w wysokości od 400 do 1000 euro. Przy kolejnym wykroczeniu, kara może zostać podwojona. W skrajnym wypadku konsekwencje mogą więc sięgnąć kilkunastu tysięcy euro.

Podsumowując: bez szczepienia będzie ciężko…

Obecnie Green Pass jest obowiązkowy dla wszystkich, w tym dla turystów, którzy chcą uzyskać dostęp do dowolnego środka transportu, takiego jak między innymi autobusy, promy i samoloty. Oprócz tego prawo obowiązuje również wszystkich, którzy chcą mieć dostęp do barów, restauracji, teatrów, kin, muzeów, basenów, imprez sportowych, siłowni, parków rozrywki, spotkań, konferencji i kilku innych miejsc i atrakcji. Dodatkowo, od piątku 15 października przepustka będzie obowiązkowa również dla wszystkich osób pracujących w sektorze publicznym i prywatnym, również w transporcie międzynarodowym.

Jest nikła szansa, że włoski rząd wstrzyma się w ostatniej chwili z wprowadzeniem tych przepisów. W przypadku zmian, natychmiast o tym poinformujemy.