Ogłoszenia

Wielka Brytania – zmiany w ruchu transgranicznym

By | 11 marca 2021

Od 21 marca 2021 r. kierowcy wyjeżdżający z Wielkiej Brytanii nie będą mogli przejść testów na COVID-19 na lotnisku Manston w Kent.

Jak ogłosiło brytyjskie Ministerstwo Transportu, od 21 marca 2021 r. nieczynne lotnisko Manston w hrabstwie Kent zaprzestanie obsługi ciężarówek, a zatem nie będzie już oferować kierowcom ciężarówek opuszczających Wielką Brytanię bezpłatnych testów na COVID-19. Ciężarówki wyjeżdżające z Wielkiej Brytanii przez Kent autostradą M20 w kierunku portu promowego w Dover lub terminalu Eurotunnel w Folkestone, między 8. a 9. zjazdem wjadą na specjalne pasy ruchu, przeznaczone tylko dla tych pojazdów. Poniżej znajdziecie zobrazowanie planowanego podziału pasów ruchu na M20 w kierunku wybrzeża.

aisoe.at

Korzystanie z alternatywnych tras do terminali jest zabronione i będzie karane.

Powyższa zmiana spowodowana jest tym, że Francja przestała wymagać testów od kierowców ciężarówek, którzy nie przebywali w Wielkiej Brytanii przez okres ponad 48 godzin.

Jeśli zajdzie potrzeba wykonania testu na COVID-19 przed wjazdem na prom lub pociąg, należy skierować się do jednego z pozostałych ośrodków testowych. Ich listę (po angielsku) znajdziecie pod tym linkiem. Jeśli to możliwe, test należy przeprowadzić przed dotarciem do Kent. Poniżej mapka z naniesionymi punktami testowania.

Kierowcom przypomina się również ponownie o konieczności zakupu niezbędnego zezwolenia na dostęp do hrabstwa Kent (KAP) za pośrednictwem strony internetowej https://www.gov.uk/check-hgv-border przed wjazdem do hrabstwa Kent.

Informujemy również, że od 16 marca przewoźnicy powracający z Wielkiej Brytanii do Holandii, którzy spędzili mniej niż 48 godzin na terytorium Anglii, nie muszą składać negatywnego testu Covid-19.