Ogłoszenia

Węgry – obowiązek rejestracji transportu towarów

By | 25 stycznia 2021

1 stycznia 2021 Węgry wprowadziły system elektronicznej rejestracji przewoźników.

Kto się musi zarejestrować na Węgrzech?

Obowiązek rejestracji w węgierskim systemie zarówno firmy, jak i operacji przewozowych, dotyczy każdego przewoźnika, który wykonuje operacje transportowe na terenie Węgier, a więc obowiązek rejestracji dotyczy w szczególności:

  • zarobkowych przewozów towarów do, z oraz Węgry – dotyczy wszystkich pojazdów ponad 3,5 tony DMC
  • przewozów na potrzeby własne do, z oraz Węgry – dotyczy pojazdów ponad 7,5 tony DMC
  • wszelkiego rodzaju przewozów kabotażowych

Gdzie się zarejestrować?

Przewoźnicy powinni rejestrować się na oficjalnej stronie rządowej pod adresem http://www.bireg.gov.hu

Ponieważ teraz (na dzień 25.01.2021) oficjalna strona jeszcze nie działa, udostępniono tymczasowy link do rejestracji dostępny tutaj

Należy zgłosić każdą podejmowaną trasę, podając wszelkie wymagane informacje jeszcze przed wjechaniem na teren Węgier oraz przed opuszczeniem tego kraju. Trzeba to też wykonać przed zakończeniem każdego załadunku lub rozładunku. Ponadto wśród informacji muszą być dane konkretnego kierowcy, wykonującego przewóz.

Od kiedy należy się rejestrować?

Wymóg rejestracji obowiązuje od dnia 1 stycznia 2021. Do 1 lutego 2021 podczas kontroli drogowej, inspektor lub policjant sprawdzi poprawność danych w systemie oraz, w razie potrzeby, pomoże wprowadzić, uzupełnić lub poprawić wpis.

Od 1 lutego 2021 brak poprawnej rejestracji w systemie będzie zagrożony karą w wysokości 800.000 HUF (to około 2 240 EUR lub ponad 10 000 złotych!). W przypadku rażących naruszeń, możliwy jest zakaz prowadzenia działalności transportowej na terenie Węgier.

Powyższy wymóg jest mocno oprotestowany przez organizacje transportowe (również węgierskie), jako niezgodny z unijną doktryną wolnego przepływu towarów. Nie zmienia to faktu, że Węgry nic sobie z tego nie robią i prawo jak na razie obowiązuje, więc warto dostosować się do kolejnego obowiązku administracyjnego.

One thought on “Węgry – obowiązek rejestracji transportu towarów

  1. Pingback: Węgry – ważne zmiany w systemie rejestracji przewoźników i przewozów BIREG – Truxmap

Bez komentarzy.