Ogłoszenia

Ukraina – obostrzenia związane z COVID-19, dotyczące kierowców zawodowych

By | 9 grudnia 2020

Osoby, które wjeżdżają na Ukrainę z kraju o podwyższonym stopniu ryzyka COVID-19 (kraj z „czerwonej” listy) oraz osoby, które przeciągu 14 dni od momentu przekroczenia ukraińskiej granicy były na terytorium takiego kraju podlegają 14-dniowej kwarantannie.

OBECNIE POLSKA ZNAJDUJE SIĘ NA „CZERWONEJ” LIŚCIE

Aktualna lista krajów o podwyższonym ryzyku COVID-19 znajduje się pod poniższym linkiem: https://moz.gov.ua/koronavirus-2019-ncov.

Wyłączone z obowiązku odbywania kwarantanny są m.in. następujące kategorie osób:

  • osoby, które przejeżdżają przez Ukrainę tranzytem, przy czym nie może on trwać dłużej niż 48 godzin;
  • kierowcy i członkowie załóg ciężarówek, załóg lotniczych i morskich, statków rzecznych, członkowie załóg pociągów i lokomotyw oraz kierowcy autobusów realizujących regularne połączenia

Przy wjeździe na Ukrainę od cudzoziemców i bezpaństwowców wymagane jest posiadanie przy sobie polisy ubezpieczeniowej pokrywającej koszty związane z leczeniem COVID-19 oraz obserwacją w placówce medycznej (kwarantanną).(…)Strona ukraińska honoruje ubezpieczenia wystawione przez firmy ubezpieczeniowe zarejestrowane na Ukrainie, firmy ubezpieczeniowe posiadające swoje przedstawicielstwa na Ukrainie bądź firmy, które mają podpisaną umowę o assistance z ukraińskim partnerem. Ubezpieczenie musi pokrywać cały okres pobytu na Ukrainie.

Od 11 listopada na terytorium Ukrainy obowiązuje tzw. weekendowy lockdown. Oznacza to, że w soboty i w niedziele obowiązują następujące ograniczenia:

  • lokale gastronomiczne (restauracje, bary, kawiarnie etc.) nie będą przyjmowały klientów (w dalszym ciągu możliwa będzie dostawa zamówień);
  • klientów przestaną przyjmować centra handlowe oraz lokale prowadzące działalność w sferze rozrywki;
  • zabronione jest również przyjmowanie klientów przez lokale handlowe, za wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek, stacji benzynowych oraz aptek weterynaryjnych i sklepów sprzedających karmę dla zwierząt, banków i placówek pocztowych;
  • zabrania się ponadto organizacji imprez masowych, wydarzeń kulturalnych oraz działalności placówek kultury.

Powyższe ograniczenia obowiązują do 31 grudnia 2020 roku z możliwością ich przedłużenia (w całości lub w części) o kolejny okres.

Pełne informacje dostępne są pod adresem: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/ukraina

Zawsze aktualne informacje znajdziecie na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych