Ogłoszenia

UK – Francja: przewoźnicy jednak będą musieli się poddać testom na COVID-19

By | 22 grudnia 2020

Cytowany już wcześniej portal Sky News dotarł do informacji, że wszyscy kierowcy ciężarówek, kierujący się w stronę Francji, będą musieli poddać się testom na COVID-19. Najprawdopodobniej będą to tzw. szybkie testy antygenowe, które dają wyniki w 15-20 minut. W przeprowadzaniu testowania ma pomagać brytyjskie wojsko.

Rzecznik linii promowej DFDS również potwierdził, że promy gotowe są na przyjęcie pasażerów od północy z 22 na 23 grudnia. Podkreślił on jednak, że wymagany jest negatywny test na koronawirusa, nie starszy niż 72 godziny. Podróżni (w tym kierowcy) nie posiadający takiego testu , nie będą wpuszczani na pokład:

Przypomnijmy: z powodu strachu przed nową mutacją koronawirusa w Anglii, Francja całkowicie zablokowała ruch z Wielkiej Brytanii, w wyniku czego ponad 2 800 ciężarówek wraz z kierowcami utknęło na autostradzie M20 oraz na lotnisku Manston, które zostało przekształcone w wielki parking dla oczekujących na przeprawę pojazdów ciężarowych.

Niedawno jednak przedstawiciele rządów obu krajów doszli do porozumienia, na mocy którego ruch lotniczy, kolejowy i morski zostanie przywrócony w środę, 23.12.2020 rano. Niestety, do Francji będą mogli wjechać jednak tylko obywatele francuscy, stali rezydenci oraz obcokrajowcy z ważnym powodem podróży. Poniżej wyszczególnienie powodów (po francusku), dla nas jednak jest najważniejsze to, że w tym wykazie znaleźli się kierowcy pojazdów transportujących towary.

Warunkiem wjazdu na teren Francji jest jednak okazanie negatywnego testu na koronawirusa. Ustalenia opóźniały się z powodów wątpliwości strony francuskiej co do skuteczności szybkich testów antygenowych, których użycie proponowali Brytyjczycy.

W końcu jednak UK i Francja doszły do porozumienia. Ostateczne oficjalne podsumowanie ze strony ministrów transportu obu krajów ma nastąpić w ciągu najbliższych godzin. Porozumienie ma obowiązywać do 6 stycznia 2021 roku, z możliwością modyfikacji w razie potrzeby.

Wiele osób i organizacji deklaruje pomoc kierowcom uwięzionym na autostradzie M20 oraz na parkingu w Manston. Na Facebooku można znaleźć deklaracje polskich (i nie tylko) osób, mieszkających w UK, a brytyjskie media meldują o firmach, które nieodpłatnie dowożą żywność i napoje, by pomóc kierowcom przeżyć ten trudny okres. Poniżej przykład firmy, która dowozi pizzę na lotnisko Manston:

Nieznane są szczegóły organizacji przeprowadzania testów na koronawirusa oraz odpowiedzi na inne pytania:

  • co z kierowcami, którzy będą mieli wynik pozytywny
  • co z ich pojazdami, gdy kierowcy będą skierowani na izolację
  • kto będzie pilnować ładunków i odpowiednich warunków przechowywania towarów wrażliwych lub niebezpiecznych
  • kto i w jaki sposób będzie dezynfekować kabiny, po wykryciu wirusa u kierowcy
  • i wiele innych.

Czekamy wszyscy na szczegóły, które mają być podane już w najbliższych godzinach.

One thought on “UK – Francja: przewoźnicy jednak będą musieli się poddać testom na COVID-19

  1. Pingback: Francja – UK – blokady, niezbyt przyjemny, ciąg dalszy – Truxmap

Bez komentarzy.