Cytowany już wcześniej portal Sky News dotarł do informacji, że wszyscy kierowcy ciężarówek, kierujący się w stronę Francji, będą musieli poddać się testom na COVID-19. Najprawdopodobniej będą to tzw. szybkie testy antygenowe, które dają wyniki w 15-20 minut. W przeprowadzaniu testowania ma pomagać brytyjskie wojsko.
Rzecznik linii promowej DFDS również potwierdził, że promy gotowe są na przyjęcie pasażerów od północy z 22 na 23 grudnia. Podkreślił on jednak, że wymagany jest negatywny test na koronawirusa, nie starszy niż 72 godziny. Podróżni (w tym kierowcy) nie posiadający takiego testu , nie będą wpuszczani na pokład:
Latest update from FR government, passengers are now able to enter France from midnight tonight 22nd Dec but are required to produce a negative Covid-19 test result that has been conducted within 72 hours of travel. More info here: https://t.co/upFI1D52Vs pic.twitter.com/8YwVoscrIf
— DFDS UK (@dfds_uk) December 22, 2020
Przypomnijmy: z powodu strachu przed nową mutacją koronawirusa w Anglii, Francja całkowicie zablokowała ruch z Wielkiej Brytanii, w wyniku czego ponad 2 800 ciężarówek wraz z kierowcami utknęło na autostradzie M20 oraz na lotnisku Manston, które zostało przekształcone w wielki parking dla oczekujących na przeprawę pojazdów ciężarowych.
Niedawno jednak przedstawiciele rządów obu krajów doszli do porozumienia, na mocy którego ruch lotniczy, kolejowy i morski zostanie przywrócony w środę, 23.12.2020 rano. Niestety, do Francji będą mogli wjechać jednak tylko obywatele francuscy, stali rezydenci oraz obcokrajowcy z ważnym powodem podróży. Poniżej wyszczególnienie powodów (po francusku), dla nas jednak jest najważniejsze to, że w tym wykazie znaleźli się kierowcy pojazdów transportujących towary.

Warunkiem wjazdu na teren Francji jest jednak okazanie negatywnego testu na koronawirusa. Ustalenia opóźniały się z powodów wątpliwości strony francuskiej co do skuteczności szybkich testów antygenowych, których użycie proponowali Brytyjczycy.
W końcu jednak UK i Francja doszły do porozumienia. Ostateczne oficjalne podsumowanie ze strony ministrów transportu obu krajów ma nastąpić w ciągu najbliższych godzin. Porozumienie ma obowiązywać do 6 stycznia 2021 roku, z możliwością modyfikacji w razie potrzeby.
Wiele osób i organizacji deklaruje pomoc kierowcom uwięzionym na autostradzie M20 oraz na parkingu w Manston. Na Facebooku można znaleźć deklaracje polskich (i nie tylko) osób, mieszkających w UK, a brytyjskie media meldują o firmach, które nieodpłatnie dowożą żywność i napoje, by pomóc kierowcom przeżyć ten trudny okres. Poniżej przykład firmy, która dowozi pizzę na lotnisko Manston:
First it was curries then it was pizza! @RamsgateFC have been cooking and delivering to lorry drivers stuck waiting at #Manston https://t.co/RIWdGhKCXB pic.twitter.com/yyRMXk45Fj
— KentOnline (@Kent_Online) December 22, 2020
Nieznane są szczegóły organizacji przeprowadzania testów na koronawirusa oraz odpowiedzi na inne pytania:
- co z kierowcami, którzy będą mieli wynik pozytywny
- co z ich pojazdami, gdy kierowcy będą skierowani na izolację
- kto będzie pilnować ładunków i odpowiednich warunków przechowywania towarów wrażliwych lub niebezpiecznych
- kto i w jaki sposób będzie dezynfekować kabiny, po wykryciu wirusa u kierowcy
- i wiele innych.
Czekamy wszyscy na szczegóły, które mają być podane już w najbliższych godzinach.
Pingback: Francja – UK – blokady, niezbyt przyjemny, ciąg dalszy – Truxmap