Ogłoszenia

Testowanie kierowców zawodowych na COVID-19

By | 24 lutego 2021

Włochy mają dosyć finansowania testów na COVID-19, które kierowcy zawodowi muszą przejść przed wjazdem do Austrii, na skutek decyzji władz niemieckich (o sprawie pisaliśmy tutaj). Od 23 lutego każdy test, przeprowadzony parkingu Sadobre w Vipiteno, będzie kosztować 40 €. Centrum testowe czynne jest codziennie w godzinach od 7:00 do 22:00.

ANSA / GNEWS
ANSA / GNEWS

Skargi na ograniczanie ruchu

Pomimo skarg na decyzję władz niemieckich, dotyczących testowania pracowników transportu drogowego, które spływają od wszelkich, możliwych instytucji, włączając stowarzyszenia przewoźników, kierowców, lokalne i główne władze krajów i prowincji i skierowane są do władz unijnych, Niemcy nie zlikwidowały swoich wymagań dotyczących testowania kierowców zawodowych. Media włoskie grzmią na temat potężnego, negatywnego wpływu wspomnianych ograniczeń na gospodarkę nie tylko Włoch, ale również na gospodarki innych krajów. Dodatkowym argumentem jest fakt, że odsetek kierowców z pozytywnym wynikiem jest tak znikomy, że aż pomijalny w ogólnej ocenie prawdopodobieństwa zarażenia innych podczas normalnego wykonywania obowiązków służbowych.

Podnoszone są zagrażające życiu i zdrowiu warunki, w jakich kierowcy muszą oczekiwać na wykonanie testu, wielokilometrowe kolejki na granicach oraz ogólne zamieszanie związane z ograniczeniem swobodnego przepływu towarów. Straty firm transportowych są liczone w milionach.

ANSA / GNEWS

Co dalej z testowaniem kierowców?

Jak na razie, Komisja Europejska oskarżyła sześć unijnych krajów, w tym Niemcy i Belgię, o złamanie zasad dotyczących nieograniczenia ruchu towarowego na granicach. Zdaniem Komisji, przez te kraje środki ochrony przed COVID-19 są sprzeczne z zasadami wolności przepływu osób i towarów. Wszystkie sześć krajów otrzymało teraz listy z ostrzeżeniami, na które muszą zareagować w ciągu 10 dni. Zobaczymy, jaki (i, znając dotychczasową historię starań Komisji, czy w ogóle) przyniesie to efekt.