Ogłoszenia

Słowenia – Ambasada Polski udostępnia poradnik dla kierowców

By | 16 marca 2021

15. marca Ambasada RP w Lublanie udostępniła „Poradnik dla kierowców podróżujących przez Słowenię”.

Publikacja zawiera informacje zarówno dla kierowców pojazdów osobowych, jak i ciężarówek.

(grafika: Ambasada RP w Lublanie)

Ambasada RP w Lublanie przygotowała specjalny poradnik informujący o praktykach stosowanych na słoweńskich drogach i problemach, jakie kierowcy mogą napotkać przejeżdżając przez Słowenię. Z punktu widzenia kierowców zawodowych najciekawsze są informacje dotyczące praktyk, stosowanych przez słoweńską policję, DARS (Państwową Dyrekcję Zarządzającą Autostradami), służbę celną FURS (Państwowy Urząd Finansowy) i firmy holownicze.

Informacje, zawarte w poradniku, pozwolą zorientować się w praktykach stosowanych przez ww. służby i firmy, a być może ułatwią uniknięcie „przykrych niespodzianek”.

Nie wszyscy, na przykład wiedzą, że na każdy, wydzielony odcinek autostrady przypadają dwie licencjonowane firmy, które mogą holować auto. Nie musimy zgadzać się na pierwszą, która podjedzie do holowania – warto upewnić się, czy druga z firm nie zrobi tego taniej. Słoweńskie prawo określa maksymalne stawki za holowanie ciężkiego pojazdu, więc przed zgodą na usługę warto się upewnić, że nie zostaniemy oszukani. Również to, czy holowanie jest niezbędne, pomoże określić wezwana na miejsce policja – nie w każdym przypadku służby muszą usunąć zepsuty pojazd natychmiast.

W publikacji jest również mnóstwo innych, niezbędnych informacji na temat podróżowania małym i dużym autem po Słowenii. Osoby redagujące dokument naprawdę się postarały, za co serdecznie im dziękujemy 🙂

Tekst po polsku dostępny jest pod tym adresem.