Ogłoszenia

Polska – zamknięte przejście z Białorusią w Kuźnicy

By | 9 listopada 2021

Od wtorku, 09.11.2021, zostaje zamknięte przejście graniczne z Białorusią w Kuźnicy na Podlasiu

Przejście w Kuźnicy – isokolka.eu

Od dziś, od 7:00 rano, w związku z zaistniałą sytuacją na granicy polsko-białoruskiej będzie zawieszony ruch graniczny towarowy i osobowy w obu kierunkach na drogowym przejściu granicznym w Kuźnicy – poinformowała podlaska Straż Graniczna. Podróżni i kierowcy ciężarówek powinni się kierować na inne przejścia graniczne, w Polsce najbliższe są w Bobrownikach i w Terespolu.

Dlaczego zamknięto to przejście graniczne?

Na południe od Kuźnicy po białoruskiej stronie przy granicy z Polską od poniedziałku przebywa duża grupa migrantów, sprowadzonych na Białoruś przez reżim Łukaszenki. Migranci próbowali sforsować granicę, niszcząc zabezpieczenia i atakując polskich funkcjonariuszy. Są tam grupy od kilkuset do dwóch tysięcy osób.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik powiedział w poniedziałek, że zamknięcie przejścia granicznego w Kuźnicy nastąpiło ze względów bezpieczeństwa.

„Nie chcemy, aby przy tak ogromnej liczbie migrantów odbywał się ruch graniczny, gdzie stoją samochody w kolejce, gdzie może dochodzić do różnych niebezpiecznych sytuacji”.

Na innych przejściach granicznych tworzą się już ogromne kolejki

Radio Białystok, powołując się na komunikaty służb, podaje:

17 godzin trzeba było we wtorek rano czekać w ciężarówkach na wyjazd z Polski przez drogowe przejście graniczne w Bobrownikach – wynika z szacunków służb granicznych. 

Według danych podlaskiej KAS, w kolejce do przejścia w Bobrownikach oczekiwało we wtorek rano ponad 400 ciężarówek. W nocy czas oczekiwania wynosił tam 22 godziny, rano było to 17 godzin – wynika z informacji zamieszczonych na portalu granica.gov.pl.

Oficer prasowy podlaskiej KAS Maciej Czarnecki powiedział PAP, że w trakcie nocnej zmiany w Kuźnicy (od godz. 20 do 7 rano, czyli do zamknięcia przejścia) odprawiono tam 150 ciężarówek wyjeżdżających z Polski na Białoruś i ponad 110 wjeżdżających do kraju. Według obserwacji administracji celno-skarbowej, część kierowców – po informacji o zawieszeniu ruchu w Kuźnicy – już w nocy przejechało z tej kolejki do Bobrownik.

Od godziny 20 w poniedziałek informacje o zamknięciu przejścia w Kuźnicy zaczęła wyświetlać na tablicach na drogach krajowych w Podlaskiem Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Do Kuźnicy z Białegostoku prowadzi droga krajowa nr 19. Stosowne ostrzeżenie alarmowe ukazało się też w Regionalnym Systemie Ostrzegania, z adnotacją, że podróżni powinni kierować się na przejścia w Bobrownikach lub Kukurykach (Koroszczynie), które jest w województwie lubelskim.

Sytuacja przygraniczna w rejonie Kuźnicy jest na bieżąco aktualizowana na lokalnym portalu isokolka.eu