Ogłoszenia

Niemcy – obowiązkowy negatywny test na koronawirusa dla kierowców wjeżdżających z Austrii, Czech i Słowacji

By | 15 lutego 2021

Miałem do końca nadzieję, że Niemcy wycofają się z pomysłu, by wymagać testu na COVID-19 od kierowców transportu drogowego, wjeżdżających z innych krajów. Niestety, wymóg pozostaje, a kolejki na granicach już są wielokilometrowe.

Podsumujmy więc: w tej chwili, wszyscy wjeżdżający z krajów zakwalifikowanych jako obszary z nowymi wariantami wirusa, w tym kierowcy transportu drogowego i członkowie załóg, muszą okazać negatywny test na COVID-19. Obszary te to:

  • Słowacja
  • Czechy
  • Austria – kraj związkowy Tyrol (z wyjątkiem okręgu politycznego Lienz (Tyrol Wschodni), gminy Jungholz i doliny Riss w gminie Vomp i Eben am Achensee)

Potwierdzenie negatywnego wyniku badania lub odpowiednie zaświadczenie lekarskie należy przedstawić na papierze lub w dokumencie elektronicznym, w języku niemieckim, angielskim lub francuskim. Testom muszą się poddać wszystkie osoby powyżej 6-go roku życia, bez żadnych wyjątków, które przebywały w obszarach z nowymi wariantami wirusa w ciągu ostatnich 10 dni.

Uznawana jest większość testów oraz szybkie testy antygenowe, zgodne z zaleceniami Instytutu Kocha. Nie są uznawane testy na przeciwciała. Test musi zostać przeprowadzony nie wcześniej niż 48 godzin od wjazdu do Niemiec.

Reasumując: kierowcy, nie przebywający w obszarach z nowymi wariantami wirusa, nie muszą okazywać testów. Podkreślam, że cała Austria nie jest uznana za taki obszar, jedynie część Tyrolu, która niestety obejmuje popularny korytarz tranzytowy z Włoch.

Poniżej zdjęcie od kierowcy Tomka, który właśnie przekroczył przełęcz Brennero, na którym to zdjęciu widać kolejkę ciężarówek, czekającą na testowanie na parkingu w Vipiteno, przed austriacką granicą.

Kolejka na testy - Brennero, IT
Kolejka na testy – Brennero, IT