Ogłoszenia

Niemcy kwalifikują Szwecję i Węgry jako „obszary wysokiej zachorowalności”

By | 8 marca 2021

Niemiecki Instytut Roberta Kocha zakwalifikował m.in. Szwecję oraz Węgry jako tzw. „obszary wysokiej zachorowalności”. Co to oznacza dla kierowców zawodowych?

Wszystkie osoby, które przebywały w ciągu 10 ostatnich dni w tzw. „obszarach wysokiej zachorowalności” (aktualną listę znajdziecie na stronie Instytutu Roberta Kocha) muszą się zarejestrować w niemieckim systemie. Rejestracja dostępne jest pod adresem https://www.einreiseanmeldung.de

W przypadku trudności technicznych w działaniu portalu, co niedawno miało miejsce, należy wypełnić formularz zastępczy, dostępny w wielu językach pod tym adresem oraz okazać go służbom podczas wjazdu na terytorium Niemiec.

Rejestracja dotyczy również kierowców zawodowych! Jedynym przypadkiem, gdy kierowcy są wyłączeni z obowiązku rejestracji jest sytuacja, gdy przejeżdżają przez w/w obszar tranzytem bez zatrzymywania się.

Czy obowiązkowy jest również negatywny wynik testu na COVID-19?

Kierowcy zawodowi są wyłączeni z okazywania negatywnego wyniku testu na COVID-19 w przypadku przebywania na terytorium Niemiec przez okres krótszy niż 72 godziny. Jeśli zamierzony okres pobytu w Niemczech jest trudny do przewidzenia i może przekroczyć 3 doby, zalecane jest wykonanie testu o posiadanie ze sobą negatywnego wyniku.

Źródło: UNECE

Bad Tölz, Niemcy (pixabay)