19. marca wieczorem, niemiecki Instytut Roberta Kocha opublikował aktualizację listy, klasyfikującej obszary pod względem zachorowalności na COVID-19.

Najważniejsze zmiany:
- do krajów o wysokim ryzyku infekcji zostały zaliczone m.in. Polska, Bułgaria i Cypr
- z listy krajów z „wariantami” koronawirusa zostały usunięte Wielka Brytania i Irlandia
Co to oznacza dla kierowców zawodowych?
1. Wjazd z terenów ujętych na liście „obszary z wariantami wirusa”
Obowiązek rejestracji
Nie ma żadnych wyjątków od wymogu rejestracji dla obszarów z wariantami wirusów dla osób związanych z przewozem towarów. W związku z tym pracownicy transportu drogowego, kolejowego, wodnego lub lotniczego, którzy w ciągu ostatnich 10 dni przebywali choć chwilę na tym terenie, podlegają obowiązkowi rejestracji na stronie https://www.einreiseanmeldung.de lub, w przypadku problemów z działaniem systemu, wypełnić ręcznie formularz ze strony dostępnej pod tym adresem i okazać go na wezwanie odpowiednich służb.
Obowiązek testu na COVID-19
Oprócz obowiązku rejestracji, przed wjazdem na teren Niemiec z obszarów z wariantami wirusa, wymagane jest posiadanie negatywnego wyniku testu na COVID-19, nie starszego niż 48 godzin. Potwierdzenie negatywnego wyniku badania lub odpowiednie zaświadczenie lekarskie należy przedstawić w formie papierowej lub w dokumencie elektronicznym w języku niemieckim, angielskim lub francuskim (dla wjeżdżających z Włoch, akceptowane jest również zaświadczenie w jęz. włoskim). Akceptowane są zarówno testy PCR, jak i certyfikowane testy antygenowe.
Testy przeprowadzane są najczęściej przy przejściach granicznych, a ich koszty wahają się od 0 do 70 €. Warto więc wykonać taki test odpowiednio wcześniej, jeśli ma się możliwość, żeby uniknąć kolejek na granicach oraz najczęściej wyższych kosztów samego testu.
Lista europejskich obszarów z wariantami wirusa:
- Austria – kraj związkowy Tyrol (wyjątkami są polityczny okręg Lienz (Wschodni Tyrol), gmina Jungholz oraz dolina Riss w gminie Vomp i Eben am Achensee)
- Czechy
- Francja – departament Moselle
- Słowacja
2. Wjazd z terenów o wysokiej zachorowalności
Osoby związane z transportem, przebywające ciągu ostatnich 10 dni na obszarach o wysokiej zachorowalności, podlegają obowiązkowi rejestracji na stronie https://www.einreiseanmeldung.de lub – w przypadku problemów z działaniem systemu – muszą wypełnić ręcznie formularz ze strony dostępnej pod tym adresem i okazać go na wezwanie odpowiednich służb.
Z wymogu rejestracji zwolnieni są pracownicy transportu, którzy przebyli obszar o wysokiej zachorowalności lub obszar Niemiec tranzytem, nie przebywając tam więcej niż 24 godziny lub poruszają się w ramach tzw. małego ruchu granicznego.
Aktualna lista europejskich obszarów o wysokim ryzyku zachorowania:
- Albania
- Andora
- Bośnia i Hercegowina
- Bułgaria
- Cypr
- Czarnogóra
- Estonia
- Kosowo
- Łotwa
- Macedonia Północna
- Malta
- Mołdawia
- Polska
- Serbia
- Słowenia
- Szwecja
- Węgry
3. Wjazd z tzw. obszarów ryzyka
Pracownicy transportu, wjeżdżający na teren Niemiec z obszarów ryzyka, są wyłączeni z obowiązku rejestracji oraz obowiązku posiadania negatywnego wyniku testu na COVID-19.
Do tzw. „obszarów ryzyka” należą w większości pozostałe kraje Europy.
Przypominamy o obowiązku zasłaniania twarzy maseczkami, utrzymywaniu dystansu oraz dezynfekowaniu rąk. W Austrii i na południu Niemiec obowiązkowe są maseczki specyfikacji FFP2 lub lepszej.
Źródła: rki.de, bmvi.de