Ogłoszenia

Niemcy – jedziesz od strony Francji? Szykuj się na obowiązkowy test na COVID-19

By | 1 marca 2021

Władze niemieckie, nie zważając na prośby i monity płynące z wszystkich stron, od 2. marca 2021 rozszerzyły obowiązek posiadania negatywnego wyniku testu na COVID-19. Tym razem obejmie on kierowców wjeżdżających do Niemiec z terenu francuskiego departamentu Moselle.

Departament Moselle

Departament ten został uznany jako „obszar z wariantami koronawirusa”, podobnie jak obszary Czech, Słowacji oraz austriackiego Tyrolu. Zasady wjazdu są podobne: jeśli w ostatnich 10 dniach kierowca przebywał lub przejeżdżał przez departament Moselle, przy wjeździe do Niemiec należy okazać negatywny wynik testu na koronawirusa (w formie papierowej lub elektronicznej, w języku angielskim, niemieckim lub francuskim), nie starszy niż 48 godzin, oraz zarejestrować się wcześniej na portalu meldunkowym pod adresem https://www.einreiseanmeldung.de

Problemy z niemieckim portalem meldunkowym

Wspomniane zameldowanie się w niemieckim systemie może być jednak nie takie proste. Jak donoszą media, system meldunkowy stał się ostatnio ofiara cyberataku i został wyłączony. Naprawa, wg specjalistów, ma potrwać nawet 3 dni, a więc do 4. marca. Co zatem z rejestracją?

Otóż, wg niemieckich władz, awaria portalu nie zwalnia nikogo z posiadania zastępczego dowodu rejestracji w formie papierowej. Formularz taki (również po polsku) można pobrać pod tym adresem.

Francja również wprowadza obostrzenia

Jako odpowiedź na działania niemieckie, Francja również wprowadziła obowiązek posiadania negatywnego wyniku testu na COVID-19. W przeciwieństwie do swoich niemieckich kolegów, wprowadzono pewne wyjątki, z których nas interesuje najbardziej ten:

Zwolnienie z obowiązku przedstawienia testu PCR, wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed wjazdem na terytorium kraju, będzie ograniczone wyłącznie do czynności zawodowych.

Wynika z tego jednoznacznie, że kierowcy zawodowi, będący przecież w pracy, nie będą musieli posiadać negatywnego wyniku testu na COVID-19 przy wjeździe z Niemiec do francuskiego departamentu Moselle.

Czy szykować się znów na kolejki na granicach?

Jak donoszą media rządowe, w tej chwili Niemcy nie planują kontroli na granicach w związku z nowymi obostrzeniami. Zapowiadane są jednak wspólne patrole służb niemieckich i francuskich, kontrolujące spełnienie wprowadzonych ograniczeń.

Gdzie znaleźć centrum testowania na terenie Moselle?

Listę ośrodków testujących można znaleźć pod tym adresem. Należy jednak pamiętać, że większość wymaga wcześniejszego umówienia i nie do każdego można dojechać dużym pojazdem, zalecamy więc, by wcześniej tam zadzwonić.