Ogłoszenia

Niemcy – Czechy – Włochy – Austria i wojenka na testy

By | 16 lutego 2021

Po wprowadzeniu obowiązku posiadania negatywnego wyniku testu na COVID-19, o którym pisaliśmy tutaj, zgodnie z oczekiwaniami utworzyły się wielokilometrowe korki na granicach. Obostrzenia, wprowadzone przez Niemców, od samego początku wydawały się, z punktu widzenia transportu drogowego i idei systemu Green Lanes, delikatnie mówiąc, niezbyt logiczne, a praktyka tylko to potwierdziła.

Cóż, można się było spodziewać, że takie posunięcie zachęci rządy innych krajów do natychmiastowego wprowadzenia własnych ograniczeń, na tzw. „zasadzie wzajemności”. Dotyczy to Włoch, Austrii oraz Czech. Poniżej podstawowe informacje o działaniach wymienionych krajów.

Czechy

Czechy od dłuższego czasu wymagają posiadania od kierowców specjalnego formularza pracownika międzynarodowego. Obowiązek rejestracji w czeskim systemie oraz posiadania negatywnego wyniku testu na COVID-19 generalnie nie dotyczy kierowców transportu międzynarodowego, z jednym wyjątkiem: od północy 14.02.2021 kierowcy transportu międzynarodowego podróżujący tranzytem przez Republikę Czeską do Republiki Federalnej Niemiec i przez Republikę Federalną Niemiec do Republiki Czeskiej mają obowiązek posiadania negatywnego testu na koronawirusa przed wjazdem na terytorium Republiki Czeskiej. Test nie może być starszy niż 36h.

Test można wykonać na terenie Czech, miejsca pobierania próbek do testów udostępnione są pod tym adresem. Zgodnie z rozporządzeniem czeskiego ministerstwa zdrowia takie działanie okazało się konieczne z powodu wpisania Republiki Czeskiej, przez Niemcy, na listę krajów z „nowym wariantem COVID-19”. Należy pamiętać, że Republika Czeska wprowadzi wyrywkowe kontrole graniczne w celu sprawdzenia zgodności z tym środkiem, więc kierowcy w tranzycie przez kraj mogą być zmuszeni do okazania testu podczas tych kontroli drogowych.

Od wczoraj utworzyły się gigantyczne, wielokilometrowe kolejki przed niemiecko-czeskimi przejściami granicznymi, i to po obu stronach granicy. Przy planowaniu trasy rozważcie inną trasę przejazdu.

Austria – Tyrol

W odpowiedzi na niemieckie rozporządzenia, od 14.02.2021 wszyscy kierowcy transportu towarowego, jadący do Niemiec z terytorium Tyrolu lub w tranzycie przez Tyrol, są zobowiązani do przedłożenia negatywnego testu na COVID-19.

Brennero - kolejka do punktu testowania
Brennero – kolejka na testy

Kierowcy jadący z Włoch tranzytem do Niemiec przez przełęcz Brennero, będą musieli okazać negatywny wynik testu na COVID-19 jeszcze przed wjazdem na teren Austrii.

Włochy

W celu zminimalizowania niedogodności dla przewoźników drogowych jadących do Niemiec przez terytorium Austrii, zobowiązanych do okazania negatywnego świadectwa wymazu antygenowego Covid-19 (w języku angielskim lub niemieckim) przeprowadzonego w ciągu ostatnich 48 godzin, Włochy uruchomiły stacje do przeprowadzania testów kierowców. Stacja została utworzona jeszcze przed wjazdem na przełęcz Brennero, a prowincja Bolzano przygotowuje kolejne stacje do przeprowadzania testów w pobliżu przejście z Austrią. Kolejne stacje zostaną ostatecznie uruchomione zgodnie z rozwojem sytuacji.

Włochy – Brennero (youtube.com)

Na autostradzie Brenner w kierunku północnym, między Bressanone a Brennero, kolejka ciężarówek ma długość ok. 40 km. W przypadku braku zaświadczenia o negatywnym wyniku testu pojazdy są kierowane na A4 i A23, w celu wjazdu do Austrii przez przełęcz Tarvisio (w kierunku Villach).

Dziś, 16.02.2021 od godziny 3.00, autostrada A22 z Werony w kierunku północnym została zamknięta dla dużego ruchu, a cały ruch został skierowany do Travisio. Dla ciężarówek, które wczoraj w nocy znajdowały się na dotkniętym odcinku A22 (ponad 800 pojazdów), wyznaczono miejsce na testy i tylko z negatywnym wynikiem testu kierowcy będą mogli kontynuować podróż. Nikt jednak do tej pory nie odpowiedział na pytanie, co z kierowcami, których wynik okaże się pozytywny.

Niemcy

Wszyscy wjeżdżający z krajów zakwalifikowanych jako obszary z nowymi wariantami wirusa, w tym kierowcy transportu drogowego i członkowie załóg, muszą okazać negatywny test na COVID-19. Obszary te to:

  • Słowacja
  • Czechy
  • Austria – kraj związkowy Tyrol (z wyjątkiem okręgu politycznego Lienz (Tyrol Wschodni), gminy Jungholz i doliny Riss w gminie Vomp i Eben am Achensee)

Potwierdzenie negatywnego wyniku badania lub odpowiednie zaświadczenie lekarskie należy przedstawić na papierze lub w dokumencie elektronicznym, w języku niemieckim, angielskim lub francuskim. Testom muszą się poddać wszystkie osoby powyżej 6-go roku życia, bez żadnych wyjątków, które przebywały w obszarach z nowymi wariantami wirusa w ciągu ostatnich 10 dni.

Uznawana jest większość testów oraz szybkie testy antygenowe, zgodne z zaleceniami Instytutu Kocha. Nie są uznawane testy na przeciwciała. Test musi zostać przeprowadzony nie wcześniej niż 48 godzin od wjazdu do Niemiec.

Dodatkowo, kierowcy muszą zarejestrować swój przejazd na stronie www.einreiseanmeldung.de

Co dalej?

Na te pytanie na razie nikt nie zna odpowiedzi. Być może pomogą apele największych organizacji zrzeszających przewoźników jak również władz dotkniętych tymi decyzjami regionów, o wycofanie tych rozporządzeń. Wielu protestujących podnosi sprawę złamania porozumienia w sprawie korytarzy Green Lanes, które miało zapewnić ciągłość ruchu towarowego na terenie Europy.

Będziemy informować o wszelkich zmianach.