Ogłoszenia

Łotwa – obostrzenia związane z COVID-19, dotyczące kierowców zawodowych

By | 11 grudnia 2020

Co najmniej do 11 grudnia br. osoby, które przebywały w Polsce lub przejeżdżały przez Polskę tranzytem w ciągu ostatnich 14 dni, podlegają obowiązkowej samoizolacji. Samoizolacja trwa 10 dni licząc od dnia wjazdu na Łotwę.

Oprócz Polski taki wymóg jest nałożony w tym okresie na przyjeżdżających z wszystkich państw europejskich poza Watykanem. Samoizolacja dotyczy też przyjeżdżających z Rosji i Białorusi. Samoizolacji obecnie nie podlegają osoby przyjeżdżające także z  Japonii, Korei Południowej, Singapuru, Ruandy, Nowej Zelandii, Australii oraz Tajlandii.  Powyższa lista państw, jak i te, z którymi nie jest dozwolony ruch pasażerski (w tym lotniczy, morski, autobusowy) znajduje się pod adresem: https://www.spkc.gov.lv/lv/valstu-saslimstibas-raditaji-ar-covid-19-0.

Wymóg samoizolacji w czasie wykonywania obowiązków służbowych nie dotyczy również pracowników firm dostawczych i przewoźników pasażerskich oraz załóg przewozów pasażerskich, towarowych lub technicznych powracających z wyjazdów służbowych i oficjalnych, jeśli nie wykazują objawów ostrej infekcji dróg oddechowych. Te osoby powinny stosować samoizolację poza godzinami pracy.

Samoizolacji nie muszą poddawać się, pod warunkiem, że nie mają objawów choroby:

  • przewoźnicy towarów i surowców
  • osoby zajmujące się międzynarodowym transportem towarów i osób
  • osoby zaangażowane w prace techniczne firmy działającej na Łotwie
  • (…)

W dniu 01.12. br. rząd Republiki Łotewskiej podjął decyzję o przedłużenie stanu wyjątkowego w całym kraju do 11 stycznia 2021 r. Wprowadzono następujące rozwiązania:

  • od 3 grudnia wszyscy na Łotwie muszą przestrzegać zasady „2+2” (dwa metry, dwie osoby) w życiu codziennym – należy zachować odległość dwóch metrów, a spotkania ograniczyć do dwóch osób. Oznacza to, że imprezy prywatne, takie jak przyjęcia domowe z udziałem więcej niż jednego gospodarstwa domowego, nie będą dozwolone;
  • maski lub inne osłony na twarz i nos należy nosić we wszystkich sytuacjach w pomieszczeniach, w których przebywa więcej niż jedna osoba, z wyjątkiem własnego domu. Dotyczy to jednak także miejsc pracy; (…)
  • kontrole graniczne zostają wprowadzone na granicach państwowych. Wszyscy przybywający do LV muszą wypełnić formularz na stronie http://covidpass.lv/, niezależnie od tego, czy przyjeżdżają transportem prywatnym, czy publicznym (INFORMACJA PONIŻEJ);
  • od 7 grudnia obciążenie podróżujących w transporcie publicznego będzie mogło wynosić 50%; (…)

Od 12.10 na wszystkich urządzeniach elektronicznych (komputery, smartfony, tablety) dostępna będzie strona www.covidpass.lv, a WSZYSTKIE osoby przekraczające granicę Republiki Łotewskiej (również tranzytem) będą zobowiązane do wypełnienia ankiety i pokazania straży granicznej otrzymanego kodu QR. Wypełnienie kwestionariusza jest obowiązkowe również dla osób świadczących usługi transportowe (osób lub towarów) i należy to zrobić nie wcześniej niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy LV. W kwestionariuszu należy wskazać m.in. swoje imię, nazwisko, osobisty kod identyfikacyjny (np. PESEL), numer telefonu kontaktowego i adres miejsca pobytu, pod którym dana osoba będzie przebywała, a także kraje (i daty wyjazdu), w których osoba była w ciągu ostatnich 14 dni przed przybyciem na terytorium Łotwy. Dla każdej osoby dorosłej zaświadczenie należy wypełnić osobno, w przypadku osób niepełnoletnich kwestionariusz muszą wypełnić rodzice lub opiekunowie prawni. Po wypełnieniu formularza potwierdzającego, podróżny otrzyma spersonalizowany kod QR, który potwierdzi przesłanie danych. W przypadku zgubienia kodu QR witryna będzie miała funkcję „odbierz kod QR ponownie” dostępną po wpisaniu adresu e-mail.  Dane wskazane w kwestionariuszu zostaną automatycznie przekazane Policji Państwowej, Straży Granicznej oraz Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (SPKC). Dane osobowe będą przechowywane przez 30 dni w celu wykorzystania otrzymanych informacji do ochrony epidemiologicznej i identyfikowania osób kontaktowych. Po upływie 30 dni dane osobowe zostaną automatycznie usunięte.

Za naruszenie ograniczeń w sytuacji nadzwyczajnej grozi karą grzywny do 2000 euro dla osoby fizycznej i do 5000 euro dla osoby prawnej.

Informacja po angielsku dostępna jest pod adresem https://mfa.gov.lv/en/consular-information/news/66931-concerning-the-state-of-emergency-declared-in-latvia

Pełne informacje są dostępne pod tym linkiem: https://www.gov.pl/web/lotwa/lotwa-zasady-wjazdu-i-tranzytu

Zawsze aktualne informacje znajdziecie na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych