Ogłoszenia

Łotwa – dylemat: test PCR na COVID-19 obowiązkowy, czy nie?

By | 23 lutego 2021

Niedawno, w artykule https://truxmap.eu/lotwa-obowiazkowy-test-pcr-dla-kierowcow-zawodowych, podawaliśmy za stroną Ambasady Polskiej w Rydze, że obowiązek przedstawienia negatywnego wyniku testu na COVID-19 ((jedyny uznawany rodzaj: PCR) dotyczy również kierowców zawodowych. Jakiś czas temu informacja ta zniknęła ze wspomnianej strony rządowej.

gov.pl

Dodatkowo, jeżdżący do Łotwy i przez Łotwę, donoszą, że jak do tej pory, żadna ze służb na Łotwie nie wymaga od kierowców transportu okazywania wyników takich testów.

Niedawno, 19 lutego 2021 r. Międzyinstytucjonalna Grupa ds. Zarządzania Operacyjnego Republiki Łotewskiej przedstawiła dodatkowe wyjaśnienia dotyczące stosowania przepisów o wjeździe na teren Łotwy. Czytamy tam, że:

Test na Covid-19 nie jest konieczny, jeśli spełniony jest jeden z dwóch warunków wymienionych w przepisie.

Pierwszy warunek stanowi, że przewoźnik drogowy nie musi wykonywać testu na Covid-19, jeśli wykonując obowiązki służbowe, w tym prace związane z załadunkiem i rozładunkiem, opuści Łotwę w ciągu 72 godzin od wjazdu.

Drugi warunek stanowi, że test Covid-19 nie musi być przeprowadzany przed wjazdem do Republiki Łotewskiej, jeżeli czas pobytu przewoźnika w jednym z państw stwarzających poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego (lista publikowana jest co piątek tu: https://www.spkc.gov.lv/lv/valstu-saslimstibas-raditaji-ar-covid-19-0😉  nie przekroczył 72 godzin w ciągu ostatnich 14 dni.

Oryginalny tekst po angielsku, dostępny jest tu: https://www.sam.gov.lv/en/article/additional-explanation-need-covid-19-test-lorry-drivers

Wynika z tego jednoznacznie, że test na COVID-19 wymagany jest tylko od kierowców, którzy nie spełniają żadnego z powyższych warunków. W przypadku przekroczenia 72-godzinnego limitu czasu kierowca musi zrobić test, będąc już na Łotwie.

Pozostaje w mocy obecny wymóg przedstawienia prawa jazdy i karty kierowcy z tachografu cyfrowego lub wydruku z tachografu z ostatniego dnia roboczego, a także świadectwa pracownika transportu międzynarodowego (dostępny w naszej sekcji z plikami do pobrania), przy wjeździe na Łotwę.

Obowiązkowo należy się również zarejestrować na stronie https://covidpass.lv

Więcej informacji (po angielsku) pod tym linkiem.