Ogłoszenia

Irlandia – obostrzenia związane z COVID-19, dotyczące kierowców zawodowych

By | 14 grudnia 2020

Od 9.11 br. w Irlandii wprowadzono system „traffic lights” dla osób podróżujących z obszarów UE/EOG (i Wielkiej Brytanii). Będą one sklasyfikowane wg następujących kolorów: zielony, pomarańczowy, czerwony lub szary. Zgodnie ze wspomnianym systemem pasażerowie przylatujący do Irlandii z obszarów zielonych nie będą objęci żadnymi ograniczeniami wjazdowymi. Osoby podróżujące z pomarańczowych, czerwonych i szarych regionów będą zobowiązane do ograniczenia swojego przemieszczania przez 14 dni. Nie ma obowiązku pozostania w Irlandii przez 14 dni, ale przez cały okres pobytu należy stosować się do zaleceń dotyczących zdrowia publicznego.

Mapa powyższych obszarów jest dostępna na stronie Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób i będzie aktualizowana co 7 dni w czwartek. Obecnie Polska jest w strefie czerwonej.

Zwolnieni z obowiązku ograniczenia przemieszczania po przybyciu do Irlandii są m.in. pracownicy transportu międzynarodowego, w tym pracownicy sektorów lotniczego, morskiego i drogowego transportu towarowego, jak również pracownicy sektora transportu lub dostawcy usług transportowych, w tym kierowcy pojazdów towarowych, którzy przewożą towary do użytku na danym terytorium, jak również ci, którzy jedynie przemieszczają się tranzytem.

Od 28 maja br. przed przyjazdem do Irlandii obowiązkowo należy wypełnić online formularz Passenger Locator Form. Dotyczy to również osób podróżujących tranzytem do Irlandii Północnej. Za brak jego wypełnienia grozić może kara do 2,5 tys. euro lub areszt do 6 miesięcy. Z obowiązku wypełniania formularza zwolnieni są m.in. posiadacze świadectwa dla pracowników transportu międzynarodowego i kierowcy pojazdów ciężarowych, którzy przebywają na terenie Irlandii w trakcie wykonywania swoich obowiązków

Obowiązkowe jest noszenie maseczek zasłaniających twarz:

  • w sklepach, aptekach, supermarketach, centra handlowych, salonach fryzjerskich, tatuażu i piercingu, pralniach chemicznych;
  • podczas korzystania z transportu publicznego

Pełne informacje są dostępne pod tym linkiem: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/irlandia

Zawsze aktualne informacje znajdziecie na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych