Ogłoszenia

Francja – zakaz wjazdu z Wielkiej Brytanii – aktualizacja

By | 22 grudnia 2020

Jak już pisałem wcześniej, ciągle trwają rozmowy pomiędzy rządami Francji i Wielkiej Brytanii na temat jak najszybszego odstąpienia od blokady ruchu ciężarówek przez kanał La Manche. 20 grudnia o północy Francja zamknęła ruch promowy z UK dla wszelkich pojazdów, nie wyłączając samochodów ciężarowych.

Wczoraj została rozpoczęta „operacja Brock”, zastępująca stosowaną do tej pory „operację Stack”. Polega to na tym, że jedna jezdnia autostrady M20 w kierunku Dover, na wschód od Londynu pomiędzy węzłami Ashford i Maidstone, została całkowicie zamknięta, a pojazdy ciężarowe kierowane są na parking buforowy na nieużywanym lotnisku Manston. Podczas przestawiania barier rozdzielających ruch, mogą być zamknięte obie jezdnie autostrady między węzłami 7 a 9. Ze względu na ogromną ilość ciężarówek czekających na przeprawę do Francji, utrudnienia mogą potrwać jeszcze parę dni po tym, jak Francja zezwoli na wjazd na teren swego kraju.

Media donoszą, że Premierowi Borisowi Johnsonowi bardzo zależy na jak najszybszym przywróceniu ruchu, przede wszystkim towarowego, pomiędzy UK a Francją. Pracuje nad tym intensywnie bezpośrednio z prezydentem Francji. Rząd angielski podaje, że wynik ustaleń może zostać podany do wiadomości i wprowadzony w życie jeszcze dziś.

Przypomnę, że dziś o północy zakaz wjazdu, wprowadzony przez Francuzów, kończy się samoistnie, o ile Francja nie zdecyduje sie na jego przedłużenie lub na inną formę ograniczeń.

O wszelkich zmianach będziemy informować na bieżąco.