Ogłoszenia

Austria – od 1 listopada obowiązkowy Green Pass

By | 28 października 2021

Austria zdecydowała się na wprowadzenie od 1 listopada przepisów dotyczących wjazdu do kraju, czyli tzw. Green Pass

Green Pass

Austria zdecydowała się na wprowadzenie tzw. zielonych przepustek „Green Pass” dla pracowników wykonujących pracę w tym kraju, tak jak to niedawno zrobiły Włochy. Austriacki rząd zdecydował się jednak na 2-tygodniowy okres przejściowy, w którym osoby nieposiadające certyfikatu szczepienia, ozdrowienia lub przetestowania będą mogły pracować pod warunkiem założenia maseczki klasy co najmniej FFP-2.

Po upływie dwutygodniowego okresu przejściowego, obowiązek pracy w maseczkach zostanie zniesiony, a będzie wymagane posiadanie odpowiedniego certyfikatu.

Kto będzie objęty tym obowiązkiem w Austrii po 1 listopada?

Po 1 listopada 2021 roku obowiązek posiadania europejskiego certyfikatu (wg tzw. zasady 3G: „geimpft, genesen lub getestet”, czyli zaszczepiony, wyleczony lub przetestowany) dotyczy wszystkich pracowników, którzy pracują w zawodach wymagających kontaktu z innymi ludźmi. Uznawane będą uniwersalne, europejskie kody QR, takie jak na przykład ten, który znajdziecie w polskiej, rządowej aplikacji mObywatel.

Przewidziane wyłączenia

Z obowiązku posiadania Green Pass wyłączone są osoby pracujące głównie samotnie, które mają ograniczony kontakt z ludźmi. Do grupy tej należą m.in kierowcy ciężarówek.

Dozwolone będą nie więcej niż dwa kontakty z innymi ludźmi dziennie, trwające nie dłużej niż 15 minut każdy. Pozwoli to na przykład na załadunek oraz rozładunek pojazdu.

Przewiduje się wyrywkowe kontrole przeprowadzane przez służby zdrowia w celu sprawdzenia zgodności z nowymi przepisami. W przypadku nieposiadania zielonej przepustki pracodawca będzie musiał zapłacić karę w wysokości 3600 euro, a pracownicy 500 EUR. Poinformował o tym austriacki minister pracy Martin Kocher.